Nawet najlepiej dobrane obrączki lub pierścionek z czasem mogą przestać pasować na palec, gdyż pod wpływem czynników zdrowotnych, ciąży, stresu czy nawet zmian pogody palce mogą puchnąć lub zmniejszać delikatnie swoją grubość. Zmiany te wymuszają korektę rozmiaru.
Rozmiary pierścionków można korygować za pomocą różnych technik jubilerskich.
Sposób opisany jest najbardziej efektywny przy niewielkich zmianach rozmiaru obrączki wykonanej w sposób klasyczny, ponieważ przy większych różnicach rozmiarowych może wystąpić ryzyko uszkodzenia wyrobu.
W przypadku obrączek bezszwowych, granica ta jest znacznie bardziej elastyczna, ale zbyt duża korekta rozmiaru może zmienić profil obrączki. Na przykład nadmierne powiększenie może sprawić, że obrączka stanie się cieńsza. Przy małych zmianach, takie deformacje są zazwyczaj niezauważalne. Warto zaznaczyć, że niektóre pierścionki można nieznacznie powiększyć tą metodą, ale nie zmniejszać, szczególnie jeśli zawierają oprawy kamieni szlachetnych.
Gdy zmniejszenie obrączki przez ściśnięcie jest niemożliwe, stosuje się alternatywną metodę, polegającą na wycięciu niewielkiego fragmentu obrączki i zamykaniu jej okręgu przez lutowanie.
W przypadku konieczności korekty obrączki poprzez zmniejszenie jej rozmiaru, gdy ściśnięcie nie jest możliwe, można zastosować następujące rozwiązanie: wykonuje się wycięcie niewielkiego fragmentu obrączki i następnie zamyka jej okrąg przez lutowanie. W przypadku chęci zmniejszenia obrączki, przecina się ją w jednym punkcie, a następnie wstawia kawałek złota lub innego metalu, z którego obrączka jest wykonana, pomiędzy powstałe dwa końce. Ten sam proces może być z powodzeniem stosowany również do pierścionków.
Czasem niestety nie ma możliwości korekty lub jest ona możliwa tylko w niewielkim zakresie. W tym zakresie klient musi zdać się na doświadczenie zawodowe złotnika, który jest w stanie określić czy korekta jest możliwa lub nie. W niejednoznacznych przypadkach czasem jest możliwe podjęcie pewnego ryzyka na życzenie i odpowiedzialność klienta.
Istnieje jednak kilka podstawowych zasad mówiących kiedy możliwość korekty jest ograniczona lub jest ona niemożliwa: